Киснева підтримка є важливою для пацієнтів на певному етапі лікування та при отриманні паліативної допомоги. Така терапія потрібна при гострій і хронічній дихальній недостатності.
Потреба у кисневій підтримці може виникати при серцевій недостатності чи онкології, а також - при COVID-19. Певні види оксигенотерапії залежать від наявності електроенергії. І це життєво важливо для пацієнтів. Тому таку підтримку можна отримати безоплатно за Програмою медичних гарантій.
Зокрема, у пакет мобільної паліативної допомоги входить визначення показів для кисневої підтримки. А також - забезпечення її проведення за допомогою кисневого концентратора за місцем перебування пацієнта. Входить у пакет також спостереження і контроль за пацієнтом, який перебуває вдома на кисневій терапії, або респіраторній підтримці.
За пакетом стаціонарної мобільної допомоги пацієнт також отримує кисневу терапію за потреби. Йдеться про респіраторну підтримку - СРАР-терапію, неінвазивну чи інвазивну вентиляцію легень.
Пацієнти можуть отримати паліативну допомогу без прив’язки до місця реєстрації чи проживання. Це стосується і людей, що переїхали через бойові дії. Паліативну допомогу можна отримати у будь-якому медичному закладі країни, який надає такі послуги за договором з НСЗУ.
Щоб отримати мобільну, або стаціонарну паліативну допомогу у новому місці перебування, потрібне направлення від сімейного лікаря чи іншого лікаря-спеціаліста, або ж переведення пацієнта з іншого медзакладу.
Якщо з сімейним лікарем, з яким пацієнт уклав декларацію є зв'язок, направлення він може виписати дистанційно телефоном.
Якщо зв’язку немає, направлення для людини, яка переїхала через бойові дії, може виписати будь-який сімейний лікар, незалежно від того, чи підписана з ним декларація у пацієнта. Людина може звернутися за направленням у найближчий заклад первинної допомоги. Адреси закладів у вашому регіоні підкажуть за телефоном контакт-центру 16-77.
За цим же номером нададуть інформацію про те, в яких закладах у вашому місті можна отримати паліативну допомогу, маючи направлення. Пацієнт може обирати, де він хоче отримувати послугу - у стаціонарі, чи вдома від мобільної паліативної бригади.
Крім того, пацієнти, яким потрібна киснева підтримка, можуть тримати її у медичному закладі, в якому лікуються від основного захворювання.
Так, низка пакетів послуг, які надають лікарні за договором з НСЗУ, включає кисневу підтримку. Це зокрема:
- хімієтерапевтичне лікування дорослих та дітей з онкологією;
- радіологічне лікування;
- готовність до надання медичної допомоги в умовах поширення інфекційних захворювань - це визначені заклади, які, зокрема, госпіталізовують пацієнтів з коронавірусом;
- стаціонарна допомога, хірургічні операції.
Тож у медичному закладі, що працює за договором з НСЗУ пацієнту за потреби мають надати увесь комплекс допомоги, в тому числі кисневу підтримку.
Ще у 2021 Національна служба здоров’я України ввела вимогу, за якою у медзакладах мають обов’язково бути резервні автономні джерела живлення, зокрема, діючі автономні електростанції, дизельні та бензинові генератори.
Завдяки цьому у медзакладах у разі відключення світла можуть забезпечити безперебійну роботу медичного обладнання, яке забезпечує процеси життєдіяльності пацієнтів.