Демодекоз – у десятці найпоширеніших дерматологічних шкірних захворювань. Діагностується як у дорослих, так і в підлітків. Про те, що таке демодекоз, чому розвивається і як з ним боротися, розповідає лікарка-косметологиня, дерматовенерологиня Ганна Кравчук.
Причини виникнення
Демодекоз – це захворювання шкіри, розвиток якого провокує умовно-патогенний кліщ. Він називається залізницею вугровою або демодексом (рід - Demodex). Нараховується 65 видів та підвидів демодексу. Серед них лише два кліщі обирають людський організм як місце для розмноження – це Demodex follikulorum та Demodex brevis.
Demodex follikulorum паразитує у волосяних фолікулах. Demodex brevis – переважно в сальних залозах або мейбомієвих (повіки). Також знайти кліщ можна в носогубних складках, зовнішньому слуховому проході, надбрівних дугах. У нормі демодекс є у всіх людей, і це жодним чином не впливає на якість їхнього життя, оскільки кліщ не виходить за межі базальної мембрани епідермісу. Проблеми починаються, коли він активізується та виходить за її межі.
Чому це відбувається?
Підшкірний кліщ живиться шкірним салом, що є його продуктом життєдіяльності. Якщо сальні залози продукують себум у надмірній кількості, демодекс починає активно розмножуватися, стаючи патогенним. Кліщ рухається з волосяних фолікул на поверхню шкіри, а потім назад, прихопивши з собою бактерії, що живуть на роговому шарі. Водночас порушуються функції шкіри з подальшим формуванням підвищеної чутливості.
Серед головних причин, які впливають на роботу сальних залоз, виділяють:
Також підшкірний кліщ у великій кількості можна виявити в разі розацеа, вугрової хвороби (деякі форми акне) та періорального дерматиту. Досі тривають суперечки про те, хто кого провокує: акне – розмноження підшкірного кліща або підшкірний кліщ – формування акне.
На мій погляд, саме вугрова хвороба є пусковим фактором цього захворювання. Оскільки в разі акне шкірне сало виробляється в надмірній кількості, це може спровокувати розмноження кліща. Кліщ натомість створює "ідеальні" умови для формування акне.
Симптоми
Про активне розмноження підшкірного кліща свідчать такі симптоми:
Первинний демодекоз має майже безсимптомний перебіг. Запальні "прищі" розташовуються асиметрично, найчастіше в зоні рота або очей. Свербіння зазвичай відсутнє або слабко виражене. Захворювання діагностується після 40 років. Вторинний демодекоз визначається на тлі розвитку акне, розацеа чи періорального дерматиту.
Лікування
Лікування демодекозу починається з визначення причини, що спровокувала його розвиток. Але спочатку проводиться лабораторне дослідження продуктів життєдіяльності шкіри. З цією метою робиться зіскрібок. Понад п'ять дорослих кліщів, личинок або яєць кліщів на 1 см2 підтверджують наявність демодекозу.
Окремо хочу зазначити, що перед проведенням зіскрібка протягом 24 годин не можна користуватися косметикою або лікарськими препаратами для зовнішнього застосування. Очищати шкіру дозволяється чистою водою кімнатної температури. Активність кліщів підвищується у вечірній та нічний час доби. Тому бажано робити зіскрібок ближче до вечора. Також може проводитися конфокальна лазерна сканувальна мікроскопія.
Якщо активність підшкірного кліща пов'язана з порушеннями роботи внутрішніх органів, лікування починається зсередини. Своєю чергою, лікар-дерматолог призначає пацієнтові лікарські засоби для зовнішнього застосування: похідні імідазолу, топічні антибіотики, протизапальні та дезінфікувальні засоби, ароматичні ретиноїди. В разі демодекозу очей пацієнт повинен використовувати спеціальні краплі, мазі та гелі для відновлення роботи очей.
Лікування захворювання вимагає зусиль, часу й терпіння. Чим раніше розпочати боротьбу з кліщем, тим краще. Тому я закликаю вас не займатися самолікуванням, яке лише посилює проблему. На жаль, не існує чудо-засобу, після використання якого кліщ залишить вашу шкіру протягом кількох днів. Також хочу зазначити, що неповний курс лікування призводить до розвитку рецидивів.
Любіть себе та свою шкіру!
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы