Як покращити роботу кишківника, що їсти в разі метеоризму, запорів.
Найпоширенішим запальним захворюванням кишківника є синдром надмірного бактеріального росту (СНБР). Це коли через певні причини в тонкому кишківнику розмножуються мікроорганізми так, що колонізують товстий кишківник. Як наслідок, порушується травлення і всмоктування, передусім жирів і вітаміну В12. Серед "популярних" захворювань кишківника є виразковий коліт, коліт, синдром подразненого кишківника (СПК) — хронічне захворювання тонкого й товстого кишківника, що проявляється болем у животі та порушенням випорожнень. Причини СПК невідомі, у 70–90 % таких хворих спостерігаються психічні розлади.
Робота кишківника залежить як від безпосереднього наповнення його вмістом, їжею, так і від подразнень нервових закінчень, через які передається вплив до центральної нервової системи. Наприклад, якщо у людини виникають агресивні емоції чи напруження, скорочення кишківника стає сильнішим і швидшим. Депресія ж, страх, смуток, тривога, навпаки, розслаблюють кишківник і зменшують його тонус і скорочення. Гормони з боку верхніх відділів ШКТ, хвороби ШКТ також провокують похід до вбиральні чи, навпаки, його затримку. Тому за важкого перебігу синдрому подразненого кишківника потрібне лікування у гастроентеролога, дієтолога, психотерапевта.
Дієта, на думку лікарки-терапевткині та дієтологині Олесі Добрянської, "не впливає на запалення, але вона може бути пов’язана з багатьма симптомами, як-от діарея, закреп, здуття живота, підвищене газоутворення, болі в животі. Зміна дієти, особливо під час загострень, може полегшити симптоми, але ніяк не вилікувати".
Як правильно харчуватися під час метеоризму
Метеоризм, або надмірне газоутворення в кишківнику, може бути спричинене хворобами, неправильним харчуванням, стресом тощо. Деякі харчові продукти також можуть збільшувати утворення газів у кишківнику.
Є певний перелік продуктів, які у багатьох здорових людей викликають посилення метеоризму. Серед них бобові (горох, сочевиця, нут), кукурудза, капуста, виноград, гриби, яблука, абрикоси, чорнослив.
Якщо хороших бактерій у кишківнику достатньо, цих продуктів, на думку дієтологині, можна з’їдати більше і без наслідків.
Бактерії в кишківнику люблять цукор і дріжджі, тому якщо гази турбують, краще не їсти солодощів. Якщо запалення кишківника не має, все це тимчасові обмеження доти, доки не відновиться нормальний баланс бактерій.
Якщо метеоризм є супутником хронічного чи гострого запалення кишківника, не можна їсти:
смажену, гостру, жирну та копчену їжу,
вершки, молоко,
капусту,
бобові — горох, сою, квасолю, сочевицю, кукурудзу,
цибулю й часник,
цитрусові — апельсини, лимони та грейпфрути,
цукерки,
свіжу дріжджову випічку,
газовані напої, квас,
горіхи, груші, виноград, родзинки.
Симптомами запалення кишківника можуть бути також діарея та закрепи.
Як харчуватися в разі закрепів
Щоб покращити роботу кишківника в такому разі, треба виключити з раціону жирне м’ясо, хлібобулочні вироби з борошна вищих сортів, бобові, часник, цибулю, редис, консерви, копченину, рис, манку, макаронні вироби. Не потрібно вживати шоколад, кисіль, міцний чай, а також гірчицю, перець, хрін.
У разі закрепів рекомендують споживати:
овочеві супи,
нежирне м’ясо та рибу,
черствий хліб з борошна грубого помелу,
кисломолочні продукти,
розсипчасті каші,
моркву, помідори, буряк, кабачки, огірки, цвітну капусту, гарбуз,
ягоди та фрукти,
мед, варення,
розмочені сухофрукти,
натуральні овочеві, фруктові соки.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы