На дачі завжди чимало роботи, яка потребує фізичних зусиль. Ви весь день на ділянці, під пекучим сонцем – пиляєте, гребете, поливаєте, садите, прополюєте, тож багато часу перебуваєте не у природній для себе позі, яку в йозі називають “собака носом донизу”. Проте чи всі пам’ятають про заходи безпеки?
Як подбати про безпеку очей під час виконання дачних і садових робіт, розказує головна лікарка медцентру “Новий зір” у м. Хмельницькому, офтальмологиня Юлія Бейлик.
Назвемо найпоширеніші чинники, що впливають на здоров’я очей, та підкажемо, як діяти в тій чи іншій ситуації. Головне – дослухатися до свого організму (все переробити на землі просто неможливо), дотримуватися правил безпеки й подбати про засоби захисту.
“У побуті дачники стикаються з різними видами ушкоджень очей. Найчастіше це хімічні й термічні опіки, потрапляння сторонніх предметів, контузії. Вони можуть мати різний ступінь важкості. Людині, що постраждала, складно самотужки оцінити свій стан, тому краще прийти до лікаря до пункту невідкладної допомоги”, – радить окулістка та додає: “Щоб убезпечити себе від небажаних наслідків, обов’язково користуйтеся захисними окулярами, коли працюєте в саду чи на городі, та захисним екраном під час роботи з металом, наприклад, коли заточуєте сапки”.
Хімічні опіки
Якщо під час обприскування дерев, кущів, картоплі хімічні речовини потрапили в очі, потрібно одразу промити їх водою протягом 30-40 секунд і закрапати антисептичним засобом. Відчуття стороннього тіла не минає? Це свідчить про те, що в оці залишилися рештки речовини.
Скалка в оці
Реальною є небезпека, коли пиляєте дрова або працюєте болгаркою без спеціальних окулярів. У цьому разі видалити стороннє тіло самостійно складно, адже воно може бути як на поверхні рогівки, так і під повікою. Часто з такими травмами звертаються до офтальмолога аж на 3-4-й день, коли металева скалка вже призводить до ускладнень – виразки, запалення структур ока. Це впливає не лише на якість, а й на кількість зору, до того ж є ризик взагалі осліпнути.
Контузії
Удар тією ж гілкою, особливо людини з короткозорістю, загрожує відшаруванням сітківки, крововиливом або й втратою зору. Отже, травматизація очей завжди небезпечна, тому краще перевіритися у спеціаліста.
Крововилив
Після тривалої роботи на земельній ділянці на поверхні ока з’явилися крововиливи? Медичною мовою це називається “субкон'юнктивальний крововилив”. Він свідчить про те, що стінки судин слабкі. Такий стан характерний переважно для людей похилого віку, що мають супутні захворювання, як-от цукровий діабет, гіпертонічну хворобу. Для ока він не становить загрози. Проте сигналізує, що потрібно звернутися до кардіолога й ендокринолога, аби перевірити показники крові. На зір крововилив не вплине, але наступного разу кров може потрапити в саме око, що вже є небезпечним.
Алергія
У весняно-літній сезон чимало з нас реагують на цвітіння дерев і рослин. А дехто є чутливим до пилу, спор, ворсинок на стеблах помідор чи листі смородини. Тоді люди починають скаржитися на почервоніння, свербіж очей і шкіри, набряк повік. Для профілактики можна застосовувати протигістамінні краплі та примати ліки в таблетках. Користуватися контактними лінзами в період алергії забороняється.
УФ-опіки
Внаслідок надмірного засмагання або тривалого перебування на сонці з’являються відчуття печіння, стороннього тіла, сухість. На такий випадок потрібно мати із собою краплі – штучні сльози. Найбільш природною речовиною для нормалізації функціонування очей є гіалуронова кислота. Вона діє комплексно: зволожує, усуває дискомфорт, втому, зменшує запалення, відновлює слізну плівку, захищає від вірусів і бактерій.
Важливо обов’язково носити сонцезахисні окуляри, які запобігають шкідливому впливу на очі сонячного світла та ультрафіолетового випромінювання. Інакше є ризик запуску необоротних процесів і розвитку патологій на сітківці. Переконання, що рівень захисту залежить від ступеня затемнення окулярів, хибне. Насправді навіть повністю прозора лінза може захищати від ультрафіолету. Існують 5 категорій фільтрів та рівнів світлопропускання. Тож ви можете обрати окуляри залежно від місця й виду роботи, яку плануєте виконувати.
Інфікування через водойми
Купання в літній період у річці чи озері – улюблений вид відпочинку українців. Однак тут нас очікує небезпека потрапляння забрудненої води в очі, що спричиняє дискомфорт, печіння, почервоніння. Передусім треба промити очі великою кількістю води й закрапати антисептичними краплями, якщо з’явилися виділення. В цьому разі варто звернутися до спеціаліста.
Підвищення очного тиску
Людям із глаукомою в літній сезон найважче. Вони мають обмеження щодо фізичного навантаження, зокрема їм забороняється тривала робота на земельній ділянці. Чому? Бо це може спровокувати підвищення очного тиску. Як наслідок, з’являються чорні плями чи райдужні кола перед очима, головний біль, особливо в лобній ділянці, погіршується якість і кількість зору. В разі таких симптомів треба відвідати окуліста для вимірювання очного тиску.
Як бачимо, з якимись симптомами чи негараздами ми можемо цілком впоратися самотужки. Тож аби не шукати в сільській місцевості аптеку, коли щось трапиться, краще заздалегідь зібрати аптечку першої допомоги. Для очей знадобиться небагато засобів: антисептичні краплі, антибіотик широкого спектра дії та обов’язково хороші штучні сльози.
Хоча ви й озброїлися рекомендаціями експерта, все ж не нехтуйте оглядом лікаря й вчасно звертайтеся по кваліфіковану допомогу.