Укус безпритульного собаки вимагає негайної медичної допомоги, навіть якщо внаслідок нападу тварини залишаються тільки поверхневі ушкодження або подряпини. Лікар має очистити та перев'язати рану і, найголовніше, ввести протиправцеву вакцину та провести профілактику сказу.
Що робити після укусу собаки і який вигляд має мати перша допомога, розповідає лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко.
Агресивний собака: як реагувати
Щоб мінімізувати ризики укусів собакою, потрібно запам'ятати, який вигляд може мати агресивна тварина. І так, якщо собака перебуває у стадії агресії, можна помітити, як у тварини напружене тіло, настовбурчується шерсть, піднятий хвіст, вишкірені зуби та гарчання — тоді потрібно бути обережним і не реагувати надто імпульсивно. У такому разі намагайтеся не робити різких рухів і тим паче кричати чи махати руками — все це сприймається твариною як акт агресії в її бік. Бігти в такій ситуації також недоцільно.
У разі близького зіткнення з агресивним собакою не варто дивитися йому в очі — найкраще залишатися нерухомо на землі, прикривши руками шию. Таке положення дає змогу прикрити обличчя і зменшити наслідки можливого укусу собаки.
Собаки є основним джерелом смерті людей від сказу, на них припадає до 99% усіх випадків передавання цієї хвороби людям. Сказу можна запобігти шляхом вакцинації собак та запобігання укусам тваринами .
Перша допомога після укусу собаки
Найважливішим елементом першої допомоги в разі укусу є правильна обробка рани — очищення місця укусу знижує ймовірність розвитку сказу практично на 90%. Спочатку рану слід ретельно промити проточною водою з милом, бажано антибактеріальним, а потім продезінфікувати перекисом водню, хлоргексидином або засобом на спиртовій основі. Очищене таким чином ушкодження шкіри слід додатково закрити стерильною пов'язкою.
Що робити, якщо вас вкусив собака, а ви не маєте доступу до води чи дезінфекційних засобів? Основне завдання — очистити рану від слини тварини, для цього місце укусу слід злегка притиснути і дати невеликій кількості крові стекти. Після цього обов'язково необхідно звернутися до лікаря, оскільки можуть знадобитися шви, антибіотики або ін'єкції.
Якщо кровотеча триває більше кількох хвилин, рясна, а колір крові яскраво-червоний, слід якомога швидше попрямувати до лікаря-травматолога до найближчого травмпункту.
Що робити після укусу собаки, та як відбувається лікування
Після того, як буде оброблено рану і накладено стерильну пов'язку, слід проконсультуватися з лікарем і з'ясувати необхідність введення щеплення від правця — якщо остання вакцинація була зроблена протягом останніх 5 років, укушений адекватно захищений і від щеплення можна відмовитися. В іншому разі укушеного слід прищепити від правця.
Після укусу також може знадобитися проведення антирабічного щеплення — це вирішує лікар на підставі анамнезу укусу і даних про місцеву епідеміологічну ситуацію; іноді також показана антибактеріальна терапія.
Ранка після укусу собаки може опухати і боліти. Повернувшись додому, слід спостерігати за процесом загоєння і звертатися одразу до лікаря, якщо щось турбує. Також рекомендується регулярно змінювати пов'язки та користуватися лікувальними засобами, призначеними лікарем.
На жаль, рани після укусу собакою заживають важко і довго, особливо рвані, тому потрібно набратися терпіння, а також дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.
Ускладнення після укусу собаки
У роті собаки є патогенні мікроорганізми, через що навіть незначний укус цією твариною може призвести до розвитку безлічі різних захворювань у людини.
Одним із ризиків після укусу собаки є правець — захворювання з гострим перебігом, що несе в собі ризик летального результату. В укушеного також може розвинутися газова гангрена з некротизувальним запаленням м'яких тканин, а в разі зниження імунітету — навіть сепсис, що може призвести до летального результату.
Однак найнебезпечнішим захворюванням, що передається від собак, є сказ — смертельна хвороба як для людей, так і для тварин. Однак необхідно чітко наголосити, що регулярно вакцинований собака не хворіє і не становить загрози для людини.
Укус собаки — як запобігти
Собаки найчастіше кусаються, коли відчувають загрозу, тому не варто давати їм привід для нападу.
Зустрівши на своєму шляху собаку, дотримуйтеся таких правил:
І як би неприємно не звучало, пам'ятайте, що відповідальність за агресивну поведінку собаки часто лежить на людині — господареві тварини або укушеному!
Що робити, якщо вкусив собака
Після надання першої допомоги та перев'язки рани після укусу необхідно зібрати достовірну інформацію про собаку. Розмова з його господарем або куратором має насамперед розвіяти сумніви з приводу поточної вакцинації тварини від сказу. Але найчастіше кусає безпритульний собака, якого неможливо відловити і провести дослідження на наявність у нього сказу. У такому разі, слід одразу ж після укусу попрямувати до медичного закладу, щоб убезпечити себе від потенційного ризику зараження сказом. Якщо вакцину та відповідні антитіла не введено до появи перших симптомів (знервованість, головний біль, відсутність апетиту, поколювання в місці рани), виникає енцефаліт і запалення спинного мозку, що закінчується летальним результатом.