Кожна людина після поранення має розуміти, що лікування, протезування, реабілітацію - це все гарантує держава, але отримати все це має сам постраждалий і не згаяти часу.
У медичних закладах обіцяють прискорити видачу штучних кінцівок для постраждалих внаслідок бойових дій. Наразі на протез для постраждалих цивільних виділяється по 200 тисяч гривень, для військових - до мільйона гривень, йдеться в ТСН.
“Я три місяці пролежав лежнем, і те, що я зараз роблю - це небо і земля, вправи вже за тиждень допомагають”, - розповідає поранений мінометник Макс.
В нього ще немає протеза, але він на етапі підготовки м’язів до протезуванння. і одна з його мрій - нарешті мати змогу носити доньку на руках. “Мені важко психологічно, я живчик, а після поранення спорт залишився, а психологічно… У мене маленька дитина, поки милиці - для мене оце важко”, - каже боєць.
В реабілітаційному центрі в Бучі можна жити, аби упродовж місяця без перерв і втрати часу на переїзди займатися з фізіотерапевтами. “Багато хто не хоче йти на реабілітацію, бо вважає, що це відголоски СРСР. Люди думають, що якщо ти ходиш до психолога чи реабілітолога, то з тобою щось не так. У багатьох військових це культивується”, - кажуть у центрі.
Директорка реабілітаційного центру твердить, реабілітація - не те, що можна відкладати на потім. “У нас культури ані психологічної, ані фізіологічної немає. Хлопці часто думають, що це щось, що можна потім зробити. На жаль, це не так. Хлопцям мають пояснювати, що реабілітація має бути вчасною. У нас часто звернення в Ірпені, Гостомелі, а це весна минулого року, і тільки через рік звертається за реабілітацією. За такий великий проміжок часу йдуть незворотні зміни, мінімальний шанс відновити в лікувальному закладі”, - каже директорка Тетяна Грубенюк.
Час на реабілітацію має визначатися індивідуально - залежно від хворого, а не від нормативів, переконує Данило Кривко, керівник такого центру на Львівщині. Каже, люди різні і відновлюються по-різному. “Ми, на жаль, не встигаємо вкластися в терміни, які надає держава. Маємо два пакети і один пакет - це 21 день. Тобто ми маємо провести реабілітацію два рази на рік, множимо на 2, це сорок два дні, але ми продовжили термін, бо немає змоги надати протез і навчити ходити - це нереально”, - пояснює він.
У Львівській політехніці цього року обіцяють відкрити нову магістерську програму ще й для протезистів, розповідають у Міністерстві соціальної політики. Обіцяють - вже найближчим часом поранені з ампутаціями отримуватимуть протези ще в лікарні. Наразі тільки на протези та супутнє обладнання закладено 3 мільярдаи гривень. На протез для цивільних держава виділяє 200 тисяч, для військових протез може коштувати від 600 тисяч і до мільйона гривень. “У однієї людини може бути кілька кінцівок ампутовано, 35 тисяч протезних виробів, у когось рука і нога, дві ноги, руки, до протезів ми видаємо тримачі в туалет, бо стільці для душу - це все теж важливо, людина повинна на щось спиратися, і потрібні засоби, протез для купання може бути виданий”, - зазначають у відомстві.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы