Головна лікарка медичного центру Новий Зір у Черкасах, офтальмохірургиня Тетяна Олександрівна Петровська поділилася, як усе працює насправді та коли може знадобитися допомога лікаря.
Підготовка до вагітності
Починати завжди потрібно з підготовки. Звісно, не кожну вагітність вдається передбачити, та в будь-якому разі, щойно жінка дізнається про те, що вагітна, або вона планує народити, варто пройти обстеження — тут шлях починається з акушерського обліку й гінеколога.
Коли жінка стане на акушерський облік, лікар відправить її на огляд до низки спеціалістів. У цьому переліку завжди є офтальмологи, щоб заздалегідь зрозуміти та попередити можливі ускладнення й надати рекомендації. Це можуть бути як загальні поради щодо способу життя, так і пропозиції з лікування, якщо є значні проблеми.
Все залежить від результатів огляду, тому так важливо проходити його регулярно — тоді більше шансів, що можливі негативні зміни лікар помітить заздалегідь і все вдасться вилікувати на ранній стадії. Та якщо вже говорити про вагітність і підготовку до неї, то особливий нагляд потрібен:
Вагітність
Під час вагітності зір може погіршитися, у деяких жінок починає прогресувати короткозорість. В такому разі завжди треба звертатися до лікаря, щоб встановити причини і зрозуміти, тимчасові це зміни чи потрібна додаткова допомога.
Але зір може не лише погіршитися чи залишитися у тому ж стані, але й покращитися! Це буває у жінок, які страждають на аутоімунні хвороби, наприклад, розсіяний склероз. А під час вагітності розвивається імунна толерантність, адже організму потрібно успішно виносити плід. Саме через цю толерантність може покращитися стан не лише зору, а й інших органів.
За цим процесом потрібно уважно слідкувати разом з лікарем, адже після пологів ситуація може різко погіршитися. Якщо ж офтальмолог не давав особливих порад чи не виявив захворювань зору, але зір погіршився (особливо, якщо це відбулося раптово), почали з’являтися спалахи перед очима, мушки, двоїння — одразу потрібно звертатися до акушера-гінеколога. І вже якщо лікар не знаходить причин такого стану, вагітній жінці варто звернутися до офтальмолога.
Головна порада, якої варто дотримуватися під час виношування, якщо немає протипоказань: під час вагітності та годування помірно займатися фізичною активністю, гуляти і намагатися не проводити за смартфоном та ноутбуком 24/7. Через комп'ютерний синдром може виникнути сухість ока, прогресувати короткозорість, та й загальний стан погіршиться.
Пологи
Багато міфів існує про те, що вагітність може призводити до порушень зору, а під час пологів можна втратити зір, тому обов’язково потрібно робити кесарів розтин. Насправді більшість жінок, навіть з поганим зором, можуть народжувати самостійно без наслідків для очей.
Згідно з уніфікованим клінічним протоколом, існують лише 4 показання до обов’язкового кесаревого розтину:
Усі ці стани трапляються дуже рідко, завдяки сучасній медицині їх вчасно виявляють, і в абсолютній більшості випадків пологи не впливають на стан зору, тому вагітна жінка може вільно вирішувати, як вона хоче народжувати.
Ну а найкраще — це зробити всебічне обстеження організму ще на етапі планування вагітності або ж на ранніх етапах, наприклад, стаючи на облік, щоб виключити ризики на більш пізньому періоді та щоб вагітність минула легко і приносила лише радість.