Постійний стрес та його вплив на імунну систему можуть прискорити старіння та викликати численні проблеми зі здоров'ям. Видання PsychologyToday розповіло, що деякі люди вважають, що обмеження калорій допомагає подовжити життя та покращити загальний стан здоров’я, однак ця ідея також має свої "за" та "проти". Важливо розуміти, як взаємодіють дієта, генетика та психологічна стійкість і як вони впливають на тривалість життя.
Імунна система - ключ до тривалого життя
Імунна система відіграє надважливу роль у боротьбі зі старінням. Одна з теорій старіння припускає, що накопичення старих клітин у тканинах викликає дисфункцію та прискорює старіння. Такі клітини перестають ділитися та вивільняють хімічні речовини, які спричиняють запалення. Це запалення може поширювати ознаки старіння на сусідні клітини, що сприяє старінню інших тканин.
Якщо імунна система не здатна ефективно видаляти ці старі клітини, виникає хронічне запалення, що негативно впливає на стан здоров’я. Крім того, старіння імунних клітин є головним фактором, що прискорює старіння організму і значну роль у цьому відіграють хронологічне старіння, ожиріння, діабет, стрес і дієта. Імунодефіцит також сприяє розвитку таких захворювань, як серцево-судинні хвороби, нейродегенеративні захворювання, рак і діабет.
Вплив стресу на імунну систему
Хронічний психологічний стрес знижує здатність імунної системи до нормальної реакції, порушує механізми усунення патогенів та старих клітин. Під час стресу організм виділяє такі гормони, як кортизол і адреналін, що пригнічують імунну систему та роблять її менш ефективною у виявленні та знищенні аномальних клітин. Крім того, стрес може стимулювати збільшення регуляторних Т-клітин, що "гальмують" імунну систему та не дозволяють їй атакувати аномальні клітини. У результаті тривале запалення сприяє виникненню метаболічних порушень та онкологічних захворювань, що згодом скорочують тривалість життя.
Вплив стресу на тривалість життя / Фото: Credits
На додаток, постійний стрес підвищує стійкість до втрати ваги, знижуючи ефективність дієт із обмеженням калорій та сприяє поверненню втрачених кілограмів.
Як зменшити негативний вплив стресу на імунну функцію
Для підтримки нормальної імунної функції та зменшення хронічного запалення, спричиненого стресом, існує кілька варіантів самодопомоги. Зокрема, варто спробувати зміни у способі життя та застосувати психологічні стратегії.
Методи усвідомленості та релаксації
Фізична активність
Регулярні фізичні вправи знижують рівень гормонів стресу, підвищують настрій та зміцнюють імунну систему. Рекомендується займатися не менш як 150 хвилин на тиждень вправами середньої інтенсивності.
Здорове харчування
Збалансована дієта, що містить фрукти, овочі, цільнозернові продукти, нежирні білки та корисні жири, підтримує імунну функцію. Продукти, багаті антиоксидантами (ягоди, горіхи), допомагають боротися із запаленням. Омега-3 жирні кислоти (риба, насіння льону, волоські горіхи) мають протизапальні властивості.
Гарний сон
Поганий сон може погіршити імунну функцію та підвищити рівень стресу.
Обмеження стимуляторів і алкоголю
Скорочення споживання кофеїну, нікотину та алкоголю допомагає зменшити стрес і покращує якість сну.
Здоровий мікробіом
Для підтримки здоров’я імунної системи важливо забезпечити баланс кишкових мікроорганізмів. Здорове харчування та, за потреби, приймання пребіотичних і пробіотичних додатків можуть підтримати імунну функцію.
Генетика та спосіб життя
Генетичні фактори, спосіб життя та психологічні аспекти мають значний вплив на тривалість життя та здоров’я. Імунна система залишається одним із найважливіших чинників, що визначають, як довго ми житимемо та скільки часу будемо здоровими.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы