Дисфункція щитоподібної залози є поширеним захворюванням, на яке страждає до 20% населення. Простим способом виявлення аномалій є профіль щитоподібної залози, тобто набір діагностичних тестів та аналізів. Які функції щитоподібної залози, коли йти до ендокринолога та які аналізи здавати, розповідає лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко.
Навіщо нам потрібна щитоподібна залоза і як вона працює
Щитоподібна залоза — малопомітний орган, але при цьому відіграє важливу роль у гормональному фоні людини. Ця залоза розташована в передній частині шиї, нижче гортані, і схожа на метелика — вона складається з двох бічних часток, з'єднаних вузьким перешийком.
Основною функцією щитоподібної залози є вироблення та виділення в організм гормонів тироксину, трийодтироніну та кальцитоніну. Секреція цих гормонів стимулюється тиреотропіном (гормон гіпоталамуса, що впливає на гіпофіз) і тиротропіном (гормон гіпофіза, що безпосередньо впливає на щитоподібну залозу).
Завдяки щитоподібній залозі, організм здатен виконувати такі функції як:
Як неважко здогадатися, за такого широкого спектра функцій будь-які відхилення від норми концентрації тиреоїдних гормонів призводять до дисрегуляції всього організму. Тож як дефіцит, так і надлишок секретованих гормонів — величезна проблема з погляду здоров'я.
Аналізи щитоподібної залози — показання, симптоми порушень
Захворювання щитоподібної залози включають безліч станів, від хвороби Хашимото до вузлових утворень щитоподібної залози. Однак найчастіше діагностується гіпотиреоз або гіпертиреоз.
У разі гіпотиреозу щитоподібна залоза виробляє надто малу кількість тироксину та трийодтироніну, що призводить до сповільнення обмінних процесів, порушення всмоктування й перетравлення їжі і, як наслідок, до збільшення маси тіла, не пов'язаного зі зміною харчових звичок. У хворих на гіпотиреоз також відзначаються слабкість і випадання волосся, надмірна сухість шкіри (хворі часто скаржаться на сухість шкіри на ліктях і колінах), надмірна сонливість і стомлюваність, набряклість обличчя, порушення концентрації уваги, відчуття холоду, анемія та проблеми з роботою нирок.
Якщо ми маємо справу з гіпертиреозом, то рівень гормонів вищий за норму, що може призвести до прискореного обміну речовин, посиленого схуднення, діареї, безсоння, підвищеного потовиділення, тремору та м'язової слабкості. Крім того, з'являються симптоми порушень з боку нервової системи — дратівливість, тривога, депресивні епізоди, прискорення пульсу або труднощі з концентрацією уваги.
Спостереження будь-якого з цих симптомів є важливим показанням для дослідження щитоподібної залози. Незважаючи на те, що профілактичні аналізи рівня ТТГ, Т3 і Т4 повинні проводитися кожним дорослим не рідше одного разу на рік, на жаль, багато хто з нас не стежить за календарем профілактичних оглядів. Варто пам'ятати, що в групу ризику щодо захворювань щитоподібної залози входять переважно молоді жінки, особливо ті, в кого в родині є такі захворювання, а також серед тих, у кого вже діагностовано одне з гормональних порушень (наприклад, СПКЯ, гіперпролактинемія або резистентність до інсуліну).
Що таке панель щитоподібної залози. Показання до проведення аналізів, інтерпретація результатів
Панель щитоподібної залози — це набір тестів, що дають змогу оцінити роботу щитоподібної залози або ефективність гормонального лікування. Основна панель щитоподібної залози складається з визначення трьох основних гормонів — ТТГ, Т3 і Т4. Показанням для таких аналізів є поява симптомів, що вказують на гіпотиреоз/гіпертиреоз або інші гормональні порушення (наприклад, порушення менструального циклу або рецидивуючі інтимні інфекції).
Якщо результат дослідження показує, що якийсь із гормонів перебуває за межами норми або в пацієнта зберігаються незрозумілі порушення в роботі залози, рекомендується виконати повну (розширену) тиреоїдну панель, а саме:
Перші тип аналізу — АТТГ дає змогу визначити поточний метаболічний стан щитоподібної залози, тест корисний під час виявлення раку щитоподібної залози та хвороби Хашимото. АТПО — допомагає виявити аутоімунні захворювання, такі як хвороба Грейвса і хвороба Хашимото.
Тиреотропний гормон (ТТГ) — у нормі, надто високий, надто низький
Тиреотропний гормон (ТТГ) є індикатором здоров'я щитоподібної залози, який використовують найчастіше. Його концентрація тісно пов'язана з роботою щитовидки. Так, зниження концентрації ТТГ у крові свідчить про гіпотиреоз, а високий рівень ТТГ — про гіпертиреоз. Нормальний рівень ТТГ коливається від 0,23 до 4,0 мкЕд/мл, але адекватні діапазони варіюються залежно від віку. Що старший пацієнт, то вищим може бути ТТГ. Дослідження 2013 (https://academic.oup.com/jcem/article/98/3/1147/2536719?login=false) року визначило норми для дорослих у таких вікових діапазонах:
Тестування рівня ТТГ слід проводити вранці, оскільки цей гормон показує добові коливання. На результат тесту також може впливати вживання деяких препаратів, наприклад із тиреостатичним ефектом, нейромедіаторів, глюкокортикоїдів і навіть вітаміну В7.
Трійодтиронін (T3) — норма, занадто високий, занадто низький
T3, тобто активна фракція трийодтироніну, має бути в межах 4-8,3 пмоль/л. Збільшення концентрації T3 може свідчити про можливий розвиток гіпертиреозу, хворобу Грейвса, ранню фазу хвороби Хашимото, токсичний багатовузловий зоб або рак щитоподібної залози. Фізіологічно рівень T3 підвищується у вагітних, а також в осіб, які пройшли обстеження з використанням контрасту або отримують лікування тироксином, гепарином, аміодароном, метформіном, протиепілептичними препаратами, глюкокортикоїдами, пропранололом або препаратами, що містять йод.
Зниження рівня T3 виникає внаслідок гіпотиреозу, хвороби Хашимото, дефіциту йоду, атрофічного тиреоїдиту, амілоїдозу, вроджених порушень синтезу гормонів, пухлин гіпофіза або інших захворювань, що супроводжуються зниженням рівня ТТГ. Зниження рівня T3 спостерігається також у людей, які приймали препарати літію, тироксину і проходять імунотерапію або променеву терапію щитоподібної залози.
Тироксин (T4) — норма, занадто високий, занадто низький
Нормальна вільна фракція тироксину або T4 має бути в межах 10,3-24,5 пмоль/л. Підвищені рівні T4 можуть бути пов'язані з гіпертиреозом, хворобою Хашимото, з раннім початком хвороби Грейвса, вагітністю, контрастними рентгенограмами, приймання високих доз йоду або тироксину.
Низькі рівні T4 виникають унаслідок гіпотиреозу, тиреоїдектомії або променевої терапії, хвороби Хашимото, захворювань гіпофіза або прийому бензодіазепінів, андрогенів і бета-блокаторів.
Співвідношення T3 до T4 — як розрахувати. Калькулятор результатів аналізів
Інтерпретація результатів дослідження щитоподібної залози вимагає не тільки знання референтних діапазонів окремих показників, а й їхнього взаємозв'язку. Зниження рівнів T3 і T4 за підвищеного рівня ТТГ свідчить про гіпотиреоз. Своєю чергою, низький рівень ТТГ і високий рівень T3 і T4 вказують на гіпертиреоз. Трійодтиронін (Т3) є активною формою гормону щитоподібної залози, а тироксин (Т4) — неактивною формою. Щоб щитоподібна залоза функціонувала належним чином, має відбутися конверсія гормонів, тобто перетворення тироксину (T4) на трийодтиронін (T3).
Розрахунок відношення T4 до T3 дає змогу визначити, чи правильно протікає конверсія гормонів, чи є якісь порушення на цій лінії. Однак слід пам'ятати, що процес перетворення гормонів залежить від багатьох чинників і не всі вони пов'язані з роботою щитоподібної залози. Їх причиною можуть бути, наприклад, серцево-судинні захворювання або дефіцит йоду. Хоча в Інтернеті ми можемо знайти безліч калькуляторів, за допомогою яких можна самостійно розрахувати співвідношення T4 до T3, найкраще довірити інтерпретацію результатів аналізів фахівцеві — ендокринологу.