Фінляндія проти гарантій Україні за аналогією "статті 5" - ЗМІ

6 февраля 2026

Умови мирної угоди щодо України мають забезпечити міцний мир, проте не слід називати надані гарантії безпеки аналогічними статті 5 Статуту НАТО, вважають у Фінляндії. Про це мовиться у у дипломатичній депеші Держдепартаменту США, що опинилася у розпорядженні Politico.

Фінськавлада застерігає, що це може підірвати готовність самих членів організації виконувати зобов’язання в межах альянсу.

Терміни, які використовуються під час переговорів, самі по собі можуть стати делікатною темою, коли мовиться про національну безпеку, зазначає видання. У депеші від 20 січня описано зміст розмови міністерки закордонних справ Фінляндії Еліни Валтонен із двома членами Комітету з озброєних сил Палати представників Конгресу США, що відбулася напередодні. Валтонен попередила, щоб не пропонувати Україні гарантії "аналогічні статті 5", оскільки це може призвести до змішування гарантій у межах НАТО з двосторонніми домовленостями між Україною та союзниками. Між НАТО та майбутніми гарантіями безпеки для України повинна бути "стіна", вважає Валтонен. 

Однією з потенційних проблем є те, що "використання терміну "стаття 5" в інших контекстах передбачає участь НАТО, тоді як насправді альянс не є стороною жодної з обговорюваних угод", пояснив колишній співробітник організації Едвард Ронг:

"Фінляндія та багато інших членів НАТО хочуть, щоб усім було зрозуміло: стаття 5 використовується виключно в НАТО".

Разом з тим, Валтонен у розмові з конгресменами акцентувала позицію Фінляндії, відповідно до якої Росія є "довгостроковою стратегічною загрозою", і застерегла від укладення слабкої мирної угоди для України.

Також існують побоювання, що використання формулювання "аналогічно статті 5" спонукає Росію перевірити, що це означає на практиці. Якщо Росія здійснить збройний напад, а країни, що підтримують Україну, не відреагують належно, це може викликати питання щодо того, наскільки вони готові захищати й одне одного, попереджають експерти.

Раніше українські експерти JATEC вперше долучилися до відпрацювання механізмів статті 5 Договору НАТО на навчаннях Loyal Dolos 2025.

Зеленський: Безпека має працювати як 5 стаття НАТО

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp

korrespondent.net

Хочеш дізнатися більше — читай відгуки

← Вернуться на предыдущую страницу

Читайте также:

Швеція виділить Україні 110 млн доларів на енергетику 6 февраля 2026

Допомога буде спрямована на електростанції, обігрівачі та запчастини, які необхідні для відновлення енергопостачання.

У Києві затримали чоловіка, який вчиняв сексуальне насильство щодо трьох дітей 6 февраля 2026

Купував одяг та давав гроші: у Києві затримали чоловіка, який вчиняв сексуальне насильство щодо трьох дітей Підозрюваному загрожує до восьми років позбавлення волі

Наркотиків не знайшли: Естонія відпустила судно з російським екіпажем 6 февраля 2026

З судна Baltic Spirit зняли підозрілі контейнери і провели огляд вантажу в них. Однак нічого підозрілого не виявили.

 

Вас могут заинтересовать эти отзывы

БК-Груп 5.0
БК-Груп

Отзывов: 1

https://mnpdownloads .com/ 4.1
https://mnpdownloads .com/

Отзывов: 1

Каталог отзывов





×

Выберите область поиска

  • Авто
  • Одяг / аксесуари
  • Роботодавці
  • Інше