Що таке гострий холецистит, які функції виконує жовч, чому в жовчному міхурі утворюються камені або застоюється жовч, детально розповів хірург, завідувач хірургічного відділення Mirum clinic Ігор Миколайович Ігнатов.
Функція жовчі
У нашій печінці постійно виробляється жовч. Звідти жовчними протоками вона потрапляє до жовчного міхура, де стає більш концентрованою, і згодом викидається у дванадцятипалу кишку – початковий відділ тонкого кишківника.
Холецистит – це запалення жовчного міхура, яке виникає, коли відтік жовчі з жовчного міхура порушується – рідина виводиться частково або не виводиться зовсім (холестаз). Або коли кістозна протока, тобто головний отвір жовчного міхура, закупорюється жовчним каменем. У медицині такий стан називається жовчнокам’яною хворобою. Нерідко камені утворюються саме через часті застої жовчі.
Причини застою жовчі та утворення жовчних каменів
Про застій жовчі свідчить стійкий неприємний запах із рота, присмак гіркоти, тупий біль у правому підребер’ї, закрепи, сонливість, підвищена втомлюваність, свербіж шкіри.
Симптоми та лікування гострого холециститу
Близько 95% пацієнтів із гострим холециститом мають жовчні камені. Деякий час вони можуть мігрувати жовчними протоками, не завдаючи людині клопоту, окрім неприємного запаху з ротової порожнини, періодичного болю, закрепів та інших симптомів.
За гострого холециститу спочатку, як правило, виникає гострий, раптовий біль у верхній правій частині живота, який може тривати декілька хвилин або навіть годину. Коли людина робить глибокий вдих, він посилюється, захоплюючи спину та область під правою лопаткою.
За появи одного чи кількох симптомів необхідно якомога скоріше звернутися до лікаря та пройти обстеження. Я не раджу приймати знеболювальні, збивати температуру або чекати покращення самопочуття. Якщо є закупорення проток, множинні камені, людині у терміновому порядку необхідно провести операцію з видалення жовчного міхура. Це звучить страшно, але насправді операція дозволяє уникнути більш серйозних ускладнень, як наприклад, пошкодження жовчних протоків, відмирання тканин у жовчному міхурі (гангрена) чи розрив жовчного міхура.
Наявність каменів у жовчному міхурі – причина звернутися до хірурга і запланувати операцію, не чекаючи на погіршення самопочуття. Запланована операція з видалення жовчного міхура та післяопераційна реабілітація проходять значно легше. Ви не тільки убезпечите себе від можливих ускладнень, а й покращите якість життя вже у найближчому майбутньому.
Жовчний міхур – це резервуар жовчі. Після його видалення функцію резервуара виконуватимуть жовчні протоки. Тобто жовч буде вироблятися, жири розщеплюватися, а їжа перетравлюватися без нападів гострого болю, нудоти, слабкості та інших неприємних симптомів.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы