Цей аналіз має особливу важливість, оскільки дає змогу визначити етіологічний фактор розвитку інфекції та правильно підібрати антибактеріальне лікування — ефективне, безпечне, з меншим ризиком резистентності. Бакпосів сечі також рекомендується під час вагітності, оскільки інфекція сечовивідних шляхів у цьому стані може вплинути на розвиток і здоров'я плода. Що таке бакпосів сечі, коли його робити, як до нього підготуватися і як інтерпретувати результати, розповідає лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко.
Що таке бактеріологічний посів сечі
Бакпосів сечі — це лабораторний тест, який є одним із найважливіших діагностичних інструментів, що використовуються для виявлення причин захворювань сечовивідних шляхів. Це детальний мікробіологічний тест, який включає посів матеріалу, отриманого зі зразка сечі. Завдяки отриманому результату можна почати ефективну терапію з урахуванням клінічного стану пацієнта.
Що виявляє бакпосів сечі
Посів сечі або бакпосів виявляє патогенні мікроорганізми, присутні у зразку сечі пацієнта. Найчастіше під час аналізу в сечі виявляються такі бактерії, як Escherichia coli, відповідальні за розвиток інфекцій сечовивідних шляхів у переважній більшості випадків. Ці інфекції також можуть бути спричинені іншими збудниками, як-от бактерії видів Staphylococcus saprophyticus та родів Klebsiella, Proteus або Enterobacter. Інфекції, спричинені вірусами або грибками, трапляються рідко.
Варто зазначити, що в багатьох випадках бакпосів проводять одночасно із загальним аналізом сечі. Під час цього тесту оцінюються основні фізичні й хімічні параметри сечі, як-от колір, питома вага та рН. Крім того, зразок сечі додатково перевіряється на наявність клітинних елементів, як-то еритроцити, лейкоцити та епітеліальні клітини. Також аналіз зразка включає вимірювання концентрації білка, глюкози й білірубіну. У певних клінічних ситуаціях лабораторний тест може бути розширений для вимірювання концентрації інших речовин або іонів.
Коли потрібно здавати сечу на бактеріологічний посів
Бакпосів сечі найчастіше призначається лікарем під час діагностики причин інфекції сечовивідних шляхів. Тест також може бути виконаний під час діагностики деяких захворювань нирок. Точне визначення виду збудника особливо важливе в разі неефективності проведеного лікування. Завдяки точній ідентифікації збудника можна підібрати найефективніше лікування, особливо, коли йдеться про необхідність приймання антибіотиків.
Варто зазначити, що через анатомію сечовидільної системи сексуально активні жінки особливо вразливі до розвитку ІСШ. Підраховано, що сексуальна активність є причиною від 75% до 90% випадків інфекцій сечовивідних шляхів. Підвищений ризик розвитку ІСШ також присутній у вагітних жінок, літніх людей і людей із супутнім діабетом, особливо погано контрольованим.
Симптоми інфекцій сечовидільної системи
Бакпосів сечі рекомендується, коли присутні симптоми, що вказують на інфекцію сечовивідних шляхів:
Особливе занепокоєння має викликати поява додаткових симптомів, які можуть свідчити про перенесення інфекції на верхні відділи сечовивідних шляхів:
ВІ разі появи описаних вище симптомів треба негайно звернутися до лікаря!
Як підготуватися до аналізу на бакпосів сечі
Щоб отримати достовірний результат бакпосіву сечі, важливо правильно зібрати зразок для аналізу. Недотримання наведених нижче інструкцій може призвести до забруднення матеріалу для аналізу та отримання недостовірних результатів, які потребують повторного тестування. Сеча для дослідження має збиратися до спеціальних стерильних контейнерів, які можна придбати в будь-якій аптеці. Збирається сеча вранці, під час першого сечовипускання після пробудження. Перед збиранням сечі треба підмитися теплою водою без використання мийних засобів, а потім висушитися одноразовим паперовим рушником.
Дуже важливий момент: перші кілька секунд спускаємо сечу в унітаз і лише потім наповнюємо стерильну ємність приблизно до половини. Після взяття зразка ретельно щільно закриваємо контейнер, не торкаючись його внутрішньої частини.
Розшифрування результатів аналізу. Норми бакпосіву сечі
Отримані результати бактеріологічного посіву сечі можуть вказувати на відсутність або наявність патогенних мікроорганізмів у досліджуваному зразку. В нормі — в посіві сечі немає зростання бактерій. За їх наявності буде виділятися один або більше видів мікроорганізмів у низькому титрі. Якщо бактерії під час посіву сечі не перевищують 103 КУО/мл, результат свідчить про відсутність запального процесу на тлі присутності інфекційних агентів. Якщо результат читається як 104 КУО/мл сечі — аналіз варто повторити. У разі результату вище 105 КУО/мл сечі йдеться про присутність запального процесу.
Лікування захворювань, виявлених під час посіву сечі
Якщо результати підтвердять інфекцію сечовивідних шляхів, треба негайно звернутися до лікаря, який ухвалить рішення про подальше лікування. У разі бактеріальних інфекцій необхідна антибактеріальна терапія.