Все про остеопороз, зокрема про те, чому ним найчастіше хворіють жінки після 50 років, розповів гість програми "Відверто з лікарем" на Українському радіо "Чернігівська хвиля" лікар-ортопед Олег Кіпа.
Що таке остеопороз і хто може захворіти на нього
Остеопороз — системне захворювання. У хворих істотно знижується кісткова маса тіла.
Первинний остеопороз ще часто називають постменопаузальним. А все тому, що ним найчастіше хворіють жінки після 50 років, адже після настання менопаузи відбуваються суттєві зміни гормонального фону.
Вторинний остеопороз можуть діагностувати також і в чоловіків, особливо у віці після 70-80 років. Тут все залежить від супутніх захворювань. Наприклад, часто остеопороз з'являється, якщо людина хворіє на цукровий діабет, ревматоїдні хвороби або у неї відбувається зменшення кісткової маси.
Також вторинний остеопороз може розвинутися на тлі ендокринних захворювань чи під час хронічної ниркової недостатності. До остеопорозу призводить і довготривале приймання різних лікарських засобів. Особливо подібне буває у хворих на системно-червону вовчанку, ревматоїдний артрит, які довгий час приймають глюкортикоїди у великих дозуваннях. Такий остеопороз часто називають медикаментозним.
В травматології виділяють чотири локації, які можуть стати своєрідними маркерами цього системного захворювання: шийка стегнової і плечової кістки, поперековий відділ хребта, променева кістка. Існують також випадки, коли відбувається онкологічно-метостатичне враження хребта. Тоді лікарі повинні зібрати у пацієнта анамнез і постійно бути на сторожі. Адже, якщо людина молода, можна запідозрити саме онкологію. Тому що остеопороз є першопричиною хвороби.
Деякі прояви недостатньої щільності кісткової тканини можуть спостерігатися також у дітей. Наприклад, таке захворювання як рахіт відрізняється викривленням кісток кінцівок у дітей, коли в організмі є нестача певних речовин.
Чи може бути остеопороз генетичним захворюванням
Остеопороз, за словами лікаря Олега Кіпи, це не генетичне захворювання. Він найчастіше з'являється через нестачу вітамінів, особливо D3, який раніше часто приймали у вигляді риб'ячого жиру. У дітей остеопороз може бути наслідком непереносимості лактози або штучного вигодовування, коли немає можливості отримати природній кальцій.
Хто в групі ризику
Люди європеоїдної та монголоїдної рас;
Жінки у віці від 50 років, у яких почалася менопауза (в цей період відбувається сильне вимивання фосфору і кальцію з кісток);
Люди, у яких недостатня маса тіла (менше 56 кілограмів).
Також є чинники, які можуть впливати на остеопороз:
вживання алкоголю;
тютюнопаління;
малорухомий спосіб життя;
вживання міцного чаю, кави;
депресія.
Профілактика остеопорозу: що потрібно знати
Багато кому цікаво, як лікувати остеопороз. На жаль, медики на це запитання завжди відповідають однозначно: його вилікувати неможливо. Однак, можна проводити профілактику остеопорозу. Головними діями в такому разі є:
збільшення фізичної активності;
правильне харчування;
приймання препаратів кальцію та D3;
слідкування за психічним здоров'ям;
відмова від шкідливих звичок.
Також є деякі аналізи, які допомагають попередити хворобу. Зокрема, збирання венозної крові, показники стану рівня фосфору, кальцію в крові, мінеральне визначення щільності кісткової тканини.
Через остеопороз людина може здобути інвалідність. Основним ускладненням лікар називає переломи (якщо вони з'являються на шийці стегна або в хребті, людина стає нерухомою).
Сам остеопороз не можна назвати причиною смерті пацієнта. До цього призводять патологічні ускладнення, особливо гіподинамія (відсутність руху). Через неї відбувається порушення травлення, кишкова непрохідність.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы